Po co i jak założyć warzywnik gruntowy?
Najlepszym źródłem zaopatrzenia w zdrowe, soczyste i aromatyczne warzywa, owoce i zioła jest własny, przydomowy warzywnik gruntowy. Choć jego prowadzenie może wydawać się pracochłonne oraz skomplikowane, jest kwestią wprawy i posiada wiele niewątpliwych zalet.
Warzywnik na niepewne czasy
Uprawa warzyw w ogrodzie stanowi doskonałą alternatywę dla ich zakupu – szczególnie w obliczu rosnących w dużym tempie cen oraz problemów z importem. Własne rabaty warzywne gwarantują stały dostęp do świeżej zieleniny w potrzebnej ilości. Do tego samodzielnie i ekologicznie uprawiane warzywa, zioła czy owoce są dużo zdrowsze i znacznie smaczniejsze od tych ze sklepowych półek.
Gleba pod uprawę warzyw
Istnieje wiele sposobów na organizację warzywnika. Tradycyjną jego formą są rabaty gruntowe. By obrodziły one w wysokiej jakości plony, należy najpierw odpowiednio zadbać o ich podłoże.
Struktura gleby pod warzywa powinna być gruzełkowata, czyli ani zbyt lekka, ani nadmiernie zbita. Musi zapewniać dostęp powietrza do głębszych warstw gruntu oraz charakteryzować się właściwym poziomem wilgotności. Ważne jest też, by była zasobna w niezbędne składniki odżywcze. Istotną kwestię stanowi także jej odczyn (większości warzyw odpowiada ten z przedziału pH 6,5–7,4).
Grunt to glebogryzarka
Chcąc należycie przygotować glebę pod warzywnik gruntowy, dobrze jest zastosować w tym celu glebogryzarkę, która pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i nakładu pracy.
Glebogryzarka ogrodnicza to sprzęt przeznaczony do mechanicznej obróbki ziemi pod uprawę. Maszyna ta wyposażona jest w noże o łukowatym kształcie, umieszczone na obrotowym wale. Umożliwia ona spulchnianie, odchwaszczanie i napowietrzanie gleby. Pozwala również skutecznie rozprowadzać obornik, kompost, nawozy organiczne czy podłoże z worków.
Ze względu na rodzaj zasilania wyróżnia się glebogryzarki ręczne, spalinowe i elektryczne.
Im większa jest szerokość robocza glebogryzarki, tym szerszy pas gleby może ona obrobić przy okazji jednego przejazdu. Z kolei, im więcej ma noży, tym dokładniej spulchnia obrabianą ziemię.
Glebogryzarka jest niezastąpiona zarówno w przygotowywaniu gleby pod uprawę warzyw, jak i np. przy zakładaniu trawnika. Dlatego warto się w nią zaopatrzyć lub w razie potrzeby wypożyczać na korzystnych warunkach od fachowców z SOS Ogrody.
O tym warto pamiętać
- Gwarancją obfitego plonowania warzyw jest odpowiednia pielęgnacja warzywnika gruntowego. Najważniejsze są regularne: podlewanie, odchwaszczanie i nawożenie.
- Warzywa na grządkach warto sadzić w myśl zasady płodozmianu oraz uprawy współrzędnej. Zwiększa to efektywność poboru i wykorzystywania przez nie składników pokarmowych z gleby, a także ogranicza ryzyko wystąpienia groźnych chorób oraz ataku szkodników.
- W warzywnikach gruntowych warto uprawiać przede wszystkim: pomidory, ogórki, kalarepę, rzodkiewkę, marchew, pietruszkę, koper, cebulę, por, czosnek, groch, fasolę, paprykę, ziemniaki, kapustę, kalafiory, dynie, cukinie, buraki i szpinak.