Samodzielne zakładanie trawnika – czego będziesz potrzebować?
Zakładasz samodzielnie trawnik – masz już potrzebną wiedzę, trawę i zastanawiasz się nad doborem narzędzi. Oczywiście najprościej będzie podjechać do naszej wypożyczalni, bo w niej po prostu wyposażymy Cię we wszystko to, czego potrzeba. Ale po kolei.
Pamiętaj, by trawnik zakładać dopiero po urządzeniu całej zieleni w ogrodzie – posadzeniu innych roślin, zaplanowaniu rabat itp. Świeżo wyrośnięta trawa jest delikatna i wszelkie prace ogrodnicze będą ją uszkadzać.
Zacznijmy o d tego, jaki duży masz ogród i jaki trawnik zakładasz. Jeśli to mały przydomowy kawałek trawnika, to spokojnie poradzisz sobie narzędziami ręcznymi i ewentualnie elektronarzędziami, ale jeśli areał robi się nieco większy – szkoda sił, sięgnij po elektronarzędzia i narzędzia spalinowe.
Czy to zakładasz trawnik z nasion czy z rolki, kluczowe jest przygotowanie podłoża. Jeśli planujesz jakieś instalacje, to ostatni moment na ich założenie.
Przygotowanie podłoża to przede wszystkim oczyszczenie go (kamienie, gruz, śmieci itp.) – przydadzą się tu pazurki, stalowe grabie, motyki, a następnie przekopanie – jeśli jest to niewielki trawnik, to dasz rade zrobić to ostrym szpadlem (zadbaj o jego odpowiedni kształt i ergonomiczny uchwyt, tak by skutecznie pomagał w pracy –dobry szpadel to podstawa większości prac w ogrodzie!). Przy nieco większym i dużym areale przyda się już glebogryzarka. Ma ona tę przewagę, że przy przekopywaniu spulchni od razu ziemię. Praca glebogryzarki nie kończy się na tym etapie: wszelkiego rodzaju elektryczne lub spalinowe glebogryzarki i kultywatory przydadzą się do mieszania gruntu z nawozami organicznymi (jak kompost) i mineralnych, co będzie przedostatnim etapem przed rozłożeniem czy wysianiem trawy.
Widły amerykańskie to również nieodłączne wyposażenie dla osób zakładających, a potem dbających o trawnik. Zarówno szpadel, jak i widły muszą być dostosowane do rodzaju podłoża – porozmawiaj o tym z nami, nim zdecydujesz się na zakupy!
W zależności od jakości podłoża trzeba zadbać o jego formę: najlepszą wierzchnią warstwą pod trawnik jest dobrze przepuszczalna gleba piaszczysto-gliniasta (o szczegółach powie Ci ogrodnik). Pod nią powinno być dobrze przepuszczalne podglebie. Kwasowość gleby powinna wynosić 5,5-7,0.
Odpowiednio przygotowaną glebę wyrównujemy, tj. ubijamy – niewielki obszar damy radę po prostu udeptać, dla większego potrzebny będzie walec, którym jeździmy wzdłuż i wszerz trawnika. Do wykończenia obrzeży najlepiej wykorzystać gotowe obrzeża. Pozostaje nam jeszcze odchwaszczenie całego terenu – jeśli mamy czas, to po 4-6 tyg. chwasty pojawią się na przygotowanym gruncie i trzeba go będzie wypielić. Jeśli nie – sięgamy po środki chwastobójcze. Następnie nawozimy całą glebę – czym i jak, najlepiej skonsultować to z ogrodnikiem, ponieważ nawóz dobieramy do podłoża oraz planowanego rodzaju trawy.
Oczywiście nie musisz kupować od razu całego sprzętu, możesz skorzystać z naszej wypożyczalni. To tańsze i lepsze rozwiązanie, ponieważ za stosunkowo niedużą kwotę będziesz pracować najlepszymi i sprawdzonymi narzędziami, co znacznie przyspieszy pracę i poprawi efekt.