Trawa z rolki czy siewu?
Teren pod trawnik przygotowałeś? (jeśli nie, to zajrzyj jeszcze do tego wpisu!) Zapewne przygotowując podłoże pod trawnik, podjąłeś już decyzję, jak będziesz zakładał trawnik: z rolki czy z siewu.
Cena
Pierwszym kryterium, które niewątpliwie pomaga w podjęciu decyzji o tym, jak założymy trawnik na naszej posesji, jest cena. Wysiewany trawnik jest wiele tańszy, ale z kolei będzie wymagał więcej pracy. Jednak, jeśli chodzi o duże powierzchnie, kryterium ceny może być decydujące.
Z kolei trawnik z rolki, czyli pasy darni zwinięte w rolkę, rozkładasz tylko na odpowiednio przygotowanym podłożu i w ogrodzie jest od razu zielono. Pytanie, czy jeśli masz dużą powierzchnię do zazielenienia, to chcesz wydawać tak pokaźne kwoty na ten rodzaj trawnika. Aczkolwiek trawa w rolce ma jeszcze tę zaletę, że w ogrodzie od razu się zazieleni, a na wysiany trawnik poczekasz… Ponadto w przypadku trawy z rolki krótszy jest czas, w którym nie wolno chodzić po trawie. Trawa po prostu szybciej się zakorzenia.
Nakład pracy
Zasiany trawnik potrzebuje pielęgnacji – przede wszystkim regularnego podlewania i nawet 2 tygodni na zakiełkowanie, potem dalszy rozwój i wykształcenie. Wymaga czułej opieki i cierpliwości. Powoduje to, że czasami dopiero w następnym sezonie zobaczymy pełen efekt, gęstego, zielonego dywanu. Zakładanie trawnika z siewu wymaga więcej wiedzy i umiejętności, dlatego warto skorzystać z pomocy zawodowych ogrodników – pomoże to uniknąć błędów i zmarnowania całorocznej pracy.
W przypadku trawnika sianego warto zwrócić uwagę, jaką trawę wybieramy – do jakich celów. W przydomowych ogrodach sprawdzi się mieszkanka odporna na deptanie, tak by trawnik i wyglądał, i był trwały, tj. nie wydeptywał się przez naszą rekreację na zielonej trawce. Oczywiście pielęgnacja takiego trawnika oznacza jego regularne, dwukrotnie w tygodniu, koszenie trawy.
Trawnik z siewu najlepiej zakładać na przełomie kwietnia i maja, tak by było już wystarczająco ciepło i wilgotno. Równie dobrym okresem będzie przełom sierpnia i września. Przeszkodą do wysiewu nie są letnie miesiąca, jednak w tym okresie trzeba uważać na susze i pilnować wilgotności gleby poprzez odpowiednie nawodnienie. To też są koszty i praca.
Również w przypadku trawy z rolki trzeba podjąć decyzję – którą wybrać: darń z folii czy z gruntu? Trawniki z rolki produkuje się bowiem na dwa sposoby: ten pierwszy, gdy trawę wysiewa się na podłożu ułożonym na specjalnej folii – w niej się potem go zwija, drugi zaś – bezpośrednio w gruncie. Trawa z gruntu, gdy odrośnie i się zagęści, jest maszynowo rozdzielana i dzielona na odcinki. Minusem takiego trawnika z gruntu jest redukcja korzeni przy jej dzieleniu – to sprawia, że taka trawa wymaga więcej czasu na zakorzenienie w nowym miejscu, a co za tym idzie – nie powinno się po niej chodzić przez ok. 2 tygodnie, w tym czasie tez jest bardziej podatna na uszkodzenie czy wysuszenie. Wymaga więc nieco więcej uwagi.
W przypadku trawnika z rolki warto pamiętać o jeszcze jednym czynniku: trawniki te uprawiane są w nasłonecznionych miejscach, na wilgotnym gruncie. Jeśli zatem planujesz trawnik zacieniony albo w wysuszonym terenie, trawa z rolki narażona jest na tzw. stres fizjologiczny i tym samym może szybko stracić swój zdrowy wygląd.
Na pewno trawnik z rolki lepiej sprawdzi się w przypadku terenu ze skarpą – oszczędzi nam sporo nakładu pracy.