Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o aeracji trawnika*
Piękna trawa wymaga wielu starań. Dla niektórych praca przy zieleni stanowi czasochłonny obowiązek. Dla innych to pochłaniająca przyjemność. A dla wszystkich jest nasz artykuł.
Napowietrzanie gleby
Aeracja to jeden ze sposobów na zachwycający trawnik. Polega ona na nakłuwaniu, a przez to napowietrzaniu podłoża trawy oraz rozluźnianiu jego struktury. Zabieg ten wykonuje się poprzez dziurawienie gleby szpikulcami na głębokość ok. 3-10 cm, w odstępach ok. 10-15 cm. Jego celem jest poprawa cyrkulacji powietrza w glebie, zwiększenie dostępu wody i nawozu do systemu korzeniowego trawy oraz pobudzenie darni do intensywnego wzrostu.
Zalety aeracji
Poddawany napowietrzaniu trawnik szybciej rośnie, wykazuje się większą elastycznością, tworzy gęstą darń i jest bardziej odporny na deptanie. Trawa zachowuje swój soczysto zielony kolor i nie żółknie, co ma miejsce w przypadku, gdy zakorzeniona jest w nadmiernie zbitej ziemi.
Murawa poddana aeracji lepiej korzysta z nawożenia i podlewania. Na jej powierzchni nie tworzą się kałuże, które sprzyjają rozrostowi mchów, chwastów i pleśni. Życiodajna woda nie wysycha na słońcu, lecz gromadzi się w głębokich warstwach gleby, a więc tam, gdzie jest trawie potrzebna.
Kiedy, jak i czym?
By zapewnić trawnikowi dobrą kondycję, wystarczy poddawać go aeracji dwa razy w roku: po zimie oraz późnym latem lub wczesną jesienią. Na trawnikach intensywnie eksploatowanych lub o mocno zbitym podłożu zabieg ten, dla utrwalenia efektu, warto w sezonie powtarzać parokrotnie.
Przed aeracją trawnik należy skosić krótko (2-3 cm) oraz intensywnie podlać i odczekać, aż woda wsiąknie w ziemię, gdyż wierzchnia warstwa gleby, łącznie z trawą, powinna być sucha.
Do napowietrzania trawnika o niewielkiej powierzchni użyć można wideł, zakładanych na buty platform z gwoździami, specjalnych walców z kolcami lub lekkich aeratorów ręcznych. Na większym obszarze trawiastym zabieg ten łatwiej jest przeprowadzić przy użyciu aeratorów spalinowych lub elektrycznych. Gęstość nakłuwania trawnika i głębokość aeracji uzależnić należy od rodzaju gleby.
Przed aeracją murawę warto zwertykulować, a po aeracji pokryć ją piaskiem. Dzięki zabiegowi wertykulacji pozbędziemy się z trawnika zalegającego filcu, zaś piasek wypełni powstałe w efekcie aeracji otwory, zapewniając głębszym partiom gleby lepszy dostęp do wody, powietrza i nawozu.
Pierwszą aerację najlepiej przeprowadzić po ok. dwóch latach od założenia trawnika. Wcześniej wykonane napowietrzanie mogłoby uszkodzić rozwijający się system korzeniowy młodej trawy.
– – – – – – –
*Ale baliście się zapytać…? 😉 Nie ma czego! Służymy fachowym doradztwem i szeroką ofertą usług w zakresie pielęgnacji zieleni. U nas także wypożyczycie dobry sprzęt ogrodniczy.